Universitet ramt af russisk hackergruppe midt i økonomisk krise

Eskil Sørensen
02.03.2025 11:31
Universitetet i Skotland står over for et betydeligt finansielt underskud efter et cyberangreb, der resulterede i tyveri af personlige dokumenter.

Hvis man som universitet ikke har styr på sine sikkerhedsforanstatninger til beskyttelse af information mod cyberangreb, så er der en historie fra Storbritannien her, der giver anledning til at gøre noget ved det. 

Historien fra The Tab fra midten af januar melder om, at University of the West of Scotland (UWS) kæmper med et betydeligt finansielt underskud efter et cyberangreb udført af den russiske hackergruppe Rhysida. Angrebet fandt sted i juli 2023, og det førte til tyveri af over en million personlige dokumenter, herunder helbredsoplysninger, digitale ID-kort og finansielle data.

Efter at universitetet afviste at betale løsesummen på 20 bitcoin, hvilket i dagens kurs svarer til 13 mio kroner, offentliggjorde hackerne 363 GB af de stjålne data. I sin seneste finansielle rapport afslørede UWS et underskud på 14,4 millioner engelske pund for regnskabsåret, der sluttede i april 2024. Det er en markant ændring fra et overskud på 2,5 millioner engelske pund året før.

Universitetet tilskriver en væsentlig del af tabene til omkostninger forbundet med genopretning efter cyberangrebet samt et fald i indtægter fra internationale studerende. 

Cyberangreb koster 18,3 mio £

Antallet af internationale studerende faldt fra 22.088 til 20.514 det seneste år. Det en tendens, der ses på tværs af britiske universiteter. Faldet er blevet forværret af strammere visumrestriktioner indført af den konservative regering med det formål at reducere illegal migration. 

På trods af en samlet indkomststigning på 2,1 millioner engelske pund anslås det, at cyberangrebet og de tilhørende genopretningsomkostninger har kostet UWS 18,3 millioner engelske pund.

En talsmand for UWS siger: "I lighed med resten af højere uddannelsessektoren i Storbritannien opererer universitetet i et meget udfordrende finansielt miljø, forværret af eksterne faktorer, der har medført en betydelig ændring i størrelsen og sammensætningen af vores studenterpopulation samt omkostninger forbundet med genopretning efter det kriminelle cyberangreb i juli 2023. Vores universitetsbestyrelse godkendte en flerårig genopretningsplan i april 2024, der omfattede flere tiltag, hvoraf nogle indtil videre har haft den ønskede effekt." 

UWS's finansielle udfordringer er symptomatiske for bredere problemer, som britiske universiteter står over for, hvor mange institutioner rapporterer om faldende antal internationale studerende midt i stigende driftsomkostninger og reduceret offentlig finansiering.

Information